ProjelerYayınlar

KLİNİKİLETİŞİM 10. SAYISI YAYIMLANDI

Üniversite Hastanelerini Ne Bekliyor?

klinikiletişim‘in yeni sayısı okurlarıyla buluştu. Bu sayının Editör yazısını paylaşıyoruz:

Üniversite hastaneleri yapısal bir dönüşüm içerisine girmeye hazırlanıyor. Finansal kriz yanı sıra yönetim, eğitim – araştırma, işletmecilik, öğretim üyesi, personel vs tüm unsurları kapsayacak şekilde çözüm politikaları üzerinde epeydir çalışılıyor.

TÜSAP, geçtiğimiz günlerde düzenlediği toplantıda üniversite hastanelerini tartıştı ve toplantıya Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurul Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ı davet etti. Sorunları ve çözüm önerilerini tek tek sıralayan Ünüvar, “Sağlık hizmeti, eğitim ve araştırmayı birbirinden ayırmaksızın kapsamlı, güncel ve çağın şartlarına uygun bir işletmecilik ile ilgili bir kanun ve teşkilat kanunu düzenlenmesi; döner sermaye yükünün kaldırılması; politik aksa uygun SUT fiyatlarının güncellenmesi ve bunun katsayısının hizmet sunan kurumlara uygun hale getirilmesi gerekmektedir” diye konuştu. Ünüvar, tek cümlede birçok soruna kökten çözüm planının işaretini verdi.

Hem Akademisyen Hem Hekim Olmak!

Toplantının ev sahibi konumunda olan TÜSAP Yürütme Kurulu Başkanı ve Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın ise, kendi tecrübelerinden yola çıkarak, hasta teşhis-tedavisi, öğrenci eğitimi ve araştırma yapmak gibi her biri kendi içerisinde zorluklar taşıyan faaliyetlerin hepsini birden üstlenmenin günlük çalışma hayatında yarattığı kısırdöngüye değindi.

Aydın’ın ifade ettiği ikinci önemli husus; incelediği ülke örneklerinde de yaygın ve kabul görmüş bir üniversite modeli olmadığı, her ülkenin kendine uygun farklı bir model benimsediği… Türkiye’nin de rol model alabileceği belli bir şablon olmadığı için kendine en uygun yapıyı oluşturmak zorunda…

Türkiye’nin Tıbbi Tedarik Gündemi

Yılda bir kez yapılan Tıbbi Tedarik Kongresi, gündem konuları dolayısıyla yakından izlediğimiz organizasyonların başında geliyor. Şehir hastaneleri, yerli üretim, sağlık market, ilaç ve medikal endüstri perspektifi, SUT ve geri ödeme sistemleri konu paydaşlarının katılımlarıyla bu sene de detaylıca tartışıldı. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren, hal ve gidişi merak eden kişiler için ülke gündeminin kısa özeti olarak okunabilecek sunumları derledik.

Gözler USHAŞ’ta

Bu sayıda ayrıca, özel hastanelerin sıcak gündemi olan sağlık turizmi faaliyetlerini izledik. Her sayıda yer vermeye çalıştığımız sağlık turizmi, hastanelerin, acentelerin ve devletin radarında yer alıyor. USHAŞ’ın sağlık turizmi hareketlerini nasıl düzenleyeceği, bu yoğun trafiği nasıl organize edeceği merak konusu.