okumak için tıklayınız.

18. Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım E-Kongresi ve 10. Avrasya Yoğun Bakım E-Toplantısını 6-9 Aralık 2021 tarihlerinde ulusal ve uluslararası katılımcılarımızın yoğun ilgisi ve aktif katılımlarıyla gerçekleştirmiş olmanın büyük mutluluğunu ve gururunu taşıyoruz.
Kongre hazırlıklarımıza ilk başlarken yüz yüze gerçekleştirmeyi düşündüğümüz kongremizi, pandemi gidişatının değişiklik göstermesi, hitap ettiğimiz kesimin çalıştıkları yoğun bakımı uzun süre bırakamayan yoğun bakım camiası olması ve daha geniş bir topluluğa ulaşma gayretimiz dolayısıyla bu yıl da çevrim içi yapmaya karar verdik. 

Düzenleme Kurulu:
Kongremizin düzenlenmesinde; Kongre Sekreteri Öğretim Görevlisi Dr. Nazlıhan Boyacı Dündar, TÜYUD Başkanı Prof. Dr. Neriman Defne Altıntaş ve önceki dönem Dernek Başkanı ve Kongre Bilimsel Komite Başkanı Prof. Dr. Melda Türkoğlu büyük emek harcadılar. Kongre hazırlığımızın her aşamasında bizlere destek olan çok değerli Dernek Yönetim Kurulu üyelerimiz bilimsel komitemiz içinde yer aldılar, bizlere fikir verdiler, yolumuzu aydınlattılar. Bilimsel komitemiz dernek yönetim kurulu üyelerimizin yanı sıra çok değerli isimlerden oluştu: Prof. Dr. Andrijan Kartalov, Prof. Dr. Bilgin Cömert, Prof. Dr. Dorel Sandesc, Prof. Dr. Gül Gürsel, Prof. Dr. Mirjana Shosholceva, Prof .Dr. Murat Sungur, Hemşire Nuray Delen, Dr. Recep Civan Yüksel, Dr. Rudin Domi’ye katkılarından dolayı içtenlikle teşekkür ediyoruz.

Komisyonlarımız ve Bildiri Değerlendirme Kurulu:
Yoğun Bakım Yan Dal Uzmanlık Komisyonu üyelerimizin de kongre programının oluşturulmasında ve sürecin yürütülmesinde büyük yardımları dokundu. Bizlere sahada aktif görev yapan yoğun bakım uzmanlarımızın taleplerini, kongremizden beklentilerini ilettiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Hemşirelik Komisyonumuz ve yoğun bakıma gönül veren tüm hemşirelerimiz de kongre hazırlığında bizlerle birlikteydiler, değerli emekleri ve katkıları için teşekkür ediyoruz. Bildiri değerlendirme kurulumuz Prof. Dr. Arzu Topeli İskit başkanlığında Prof. Dr. Defne Altıntaş, Prof. Dr. Sema Turan, Doç. Dr. Ezgi Özyılmaz, Öğretim Görevlisi Dr. Leyla Talan titiz çalışmalarıyla bildirileri incelediler. Değerli çalışmalarını bildiri olarak ileten tüm katılımcılara ve bildiri değerlendirme komitesine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Destekleyen Kuruluşlar;
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kongremiz boyunca bize sonsuz destek oldu, yurtdışı katılımcı desteği sağlanması için uyurularda bulundular, simultane tercüme desteği verdiler. TİKA’ya, Dünya Yoğun Bakım Derneği (WFICC)’ne, Türkiye Organ Nakli Vakfı’na kongremize desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Ekonomik olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bu süreçte bizlere destek veren kongrenin gerçekleşmesi için bilimsel ve maddi desteklerini esirgemeyen medikal endüstri sponsorlarımıza da teşekkürü borç biliyoruz. Kongrelerimizin ve tüm bilimsel toplantılarımızın organizasyonunda yıllardır aktif rol oynayan, büyük emek veren Dernek Sekreterimiz Sayın Fatma Ergüzeloğlu da teşekkürlerin en büyüğünü hak eden isimlerin başında yer alıyor. Üç yıldır birlikte çalıştığımız ve kongremizin gerçekleşmesi için değerli katkılar sunan GenX ekibine de çalışmaları için teşekkürlerimi sunuyoruz.
En büyük teşekkürü hak edenler ise kongremizin ulusal ve uluslararası katılımcıları. Biz kongremizi hazırlarken ve sizlerle buluştururken çok heyecanlandık, çok mutlu olduk; bilimsel açıdan doyurucu ve faydalı bir kongre olduğunu umuyor, bir sonraki kongremizde yine hep birlikte daha iyisine ulaşmayı hedefliyoruz.”
Prof. Dr. Müge Aydoğdu | Kongre Başkanı