ProjelerYayınlar

DERGİ | YOĞUN BAKIMDA BESLENME 2023

okumak için tıklayınız.

“Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği (TÜYUD) bünyesinde kurulan Nütrisyon Çalışma Grubu (TÜYON), ilk bilimsel aktivitesini, 20 Eylül 2023, Çarşamba günü Ankara Limak Otel’de “Çoklu Organ Yetmezliği Olan Kritik Hastada Beslenme” temalı sempozyum ile gerçekleştirdi. Türkiye’de beslenme konusunda yoğun bakım hekimlerini geliştirmek, bilimsel aktiviteler ile bu alana katkıda bulunmak, endüstri ile yoğun bakım hekimleri arasında iletişimin gelişimini sağlamak hedefiyle yola çıkan TÜYON Grubu, yoğun bakımda görev yapan, beslenme konusunda bilgi ve deneyimlerini artırmak isteyen üyelerimize yönelik ilk sempozyum programı ile alanında yetkin bilim insanlarını bir araya getirdi.

TÜYUD Yönetim Kuruluna bağlı olarak çalışan, yoğun bakımda beslenme konusuna ilgi duyan üyelerimizi bir araya getiren, bu üyeler arasındaki iletişimi geliştiren, alanları ile ilgili bilimsel bilgiyi toplama, yorumlama ve yaymayı sağlayan, eğitim, araştırma, uygun hasta bakımı ve ulusal politikalar oluşturmada bilimsel danışman işlevi gören TÜYON, düzenlediği sempozyuma yoğun bakımda görev yapan 100’ü aşkın hekim, hemşire, diyetisyen ve klinik eczacı katıldı.

3 Workshop

Programda, İndirek Kalorimetre Uygulaması, Enteral Beslenme Uygulamaları ve BIA – Vücut Kompozisyon Analizi konulu 3 workshop gerçekleştirildi.

Mini Quiz ve Ödüller

Yoğun katılımla gerçekleştirilen Sempozyum sonunda, mini quiz yapıldı ve ilk üçe giren katılımcılara hediyeleri takdim edildi.

Etkinliklerimiz Devam Edecek

Bilindiği üzere, yoğun bakım hasta grubu çok nazik, kırılgan ve farklı bir yapıya sahiptir. Bu hasta grubunda klinik nütrisyonu hangi aşamada, nasıl ve ne zaman başlayacağımız çok önemlidir. Yoğun bakım hastalarımız özelinde, klinik nütrisyon bilgilerimizi güncellemek, akademik çalışmalar yapmak ve gelecekte bilimsel faaliyetlerimizi artırmak amacıyla ilk sempozyumumuzu gerçekleştirdik. Her sempozyumumuzu farklı bir tema ekseninde düzenleyeceğiz. Arada spesifik konularda mini toplantılar yapmayı planlıyoruz. Çünkü sempozyumumuzda yer alan her bir konunun üzerinde detaylıca çalışılması, ayrıntılı şekilde anlatılması gerekiyor. O nedenle ulusal ve uluslararası bilim insanlarının da katkısıyla online veya yüz yüze bilimsel etkinlikler yapmaya devam edeceğiz.

TÜYON olarak klinik nütrisyona ilişkin bir el kitabı ve yoğun bakım hastaları özelinde akademik bir çalışma yapma planlarımız var.

Emeği Geçen Tüm Kişi ve Kurumlara Teşekkürler

Sempozyumumuzun düzenlenmesinde emeği geçen TÜYUD Yönetim Kurulu üyelerimize ve sürecin başından itibaren titizlikle çalışan TÜYON Yürütme Kurulu üyelerimize, programımıza katkı sunan Hocalarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneğinin (KEPAN) desteği bizleri çok mutlu etti. Sempozyumumuza değerli katılımları bizleri güçlendirdi. KEPAN ile iş birliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürmekten mutluluk duyacağız.

Zengin teması, güçlü bilimsel içeriği ve alanında yetkin hocalarımızın katkılarıyla düzenlediğimiz sempozyumumuza destek sunan endüstrinin değerli temsilcilerine de içtenlikle teşekkür ediyorum.”

TÜYUD YK Üyesi & Nütrisyon Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Melda Türkoğlu