ProjelerYayınlar

DERGİ | YOĞUN BAKIM DÜNYA KONGRESİ 2023

okumak için tıklayınız.

16. Dünya Yoğun Bakım Kongresi (wicc2023; www.wicc2023.org), Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği (TÜYUD) tarafından 26 – 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Dünya Yoğun Bakım Federasyonunun iki yılda bir dünyanın farklı şehirlerinde düzenlediği, ulusal ve uluslararası alanda yoğun bakım profesyonellerinin bir araya geldiği, bilgi ve deneyimlerini paylaştığı Dünya Yoğun Bakım Kongresi’ne Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı, TÜYUD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Arzu Topeli İskit başkanlık yaptı.

Rakamlarla wicc2023

İstanbul kongre Merkezi’nde 82 ülkeden yoğun bakım uzmanının katılımıyla düzenlediğimiz wicc2023; 6 salonda, 40 ülkeden 201 konuşmacının katılımıyla ve 115 oturum ile gerçekleştirildi. 93 sözel bildiri, 165 e-poster, 8 uydu sempozyumunun yapıldığı Kongremiz, endüstriden 90 firmanın sponsorluğuyla desteklendi.

wicc2023, Avrupa Sürekli Tıp Eğitimi Konseyi (EACCME) tarafından akredite edildi.

Hibrid Kongre

wicc2023 aynı zamanda canlı (hibrid) yayımlandı. Kongreye fiziksel olarak katılma imkanı bulamayan yoğun bakım uzmanları bir yıl boyunca kongremizi canlı yayından izleme imkanı elde edebilmektedir.

3 Büyük Kutlama

26 – 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen wicc 2023, bizlere gurur ve mutluluğu birarada yaşatan ve tarihte çığır açan gelişmelerle eşzamanlı düzenlendi. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen yoğun bakım çalışanları ile birlikte başta 30 Ağustos Zafer Bayramı olmak üzere bu özel günleri kutlamak, anma etkinlikleri düzenlemek, bizler için eşsiz bir deneyimdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Ulu Önderimiz Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’un anıldığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı bu yıl wicc2023 ortamında, dünyanın onlarca ülkesinden gelen konuklarımızla hep birlikte coşkuyla kutlandı.

Tarihte Çığır Açanlar | Florence Nightingale

Dünyada modern yoğun bakımın kurucusu olarak kabul edilen Florence Nightingale adına düzenlenen sergiden kesitleri kongrede yer aldı. Bilindiği üzere Florence Nightingale, 1850’li yıllarda iki yıl boyunca, İstanbul Selimiye Kışlası’nda bulunan askeri hastanede Kırım Savaşında yaralanan askerleri tedavi etmiştir ve İstanbul, modern yoğun bakımın doğum yeridir.

Tarihte Çığır Açanlar | Bjorn Ibsen

27 Ağustos 1952, Yoğun Bakım Tıbbının doğum günüdür. Danimarka’da çocuk felci salgını sırasında Bjorn Ibsen’in ilk pozitif basınçlı ventilasyonu gerçekleştirmesiyle yoğun bakım tıbbında bir dönüm noktası yaşanmıştır.

Açılış ve Sosyal Programlar

TÜYUD olarak, özenle hazırladığımız wicc2023, İstanbul’un eşsiz doğal ve tarihi güzellikleri ile kültürel tanıtımının yapıldığı keyifli sosyal programları ile konuklara unutulmayacak bir kongre deneyimi yaşattı.

26 Ağustos Cumartesi günü öğle sonu saatinde başlayan kongrede Dünya Sağlık Örgütü yöneticileri Prof. Dr. Lee Wallis ve Prof. Dr. Janet Diaz; wicc2023 Kongre Başkanı Prof. Dr. Arzu Topeli İskit, TÜYUD Başkanı Prof. Dr. N. Defne Altıntaş, Dünya Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Gene Sung ve diğer protokol konuşmaları yapıldı. Cumhuriyetimizin 100. yılı olması dolayısıyla Prof. Dr. İlber Ortaylı “Atatürk ve Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı” Başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Halk oyunları ekibi ve semazen gösterisi ardından düzenlenen Açılış kokteylinde Mehter Takımı konuklara unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

Yerebatan Sarnıcı, Boğaz turu programları ve Florence Nightingale Sergisi ile İstanbul’un tarihi ve kültürel değerlerini konuklara aktarıldı.

Kurslar

wiccc2023 bünyesinde, International Fluid Academy Day (IFAD), Point of Care Ultrasound (POCUS) ve Fundamental Critical Care Support (FCCS) kursu düzenlendi.

Ödüller

WFICC International Rising Star Award kapsamında verilen En İyi Sözel Bildiri ödülünü Dalim Kumar Baidya; En İyi Poster Ödülünü ise Pradeep Bhatia kazandı.

Endüstriye Teşekkürlerle

Kongremizi 90 firma destekledi. Teşekkürler ile birlikte katılım belgeleri kendilerine takdim edildi.