okumak için tıklayınız.

“Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen 19. Ulusal Kongresi ve 11. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısı, 9-12 Kasım 2022 tarihlerinde Cornelia Diamond Resort Hotel, Antalya’da gerçekleştirildi.

Ulusal ve uluslararası alanda yoğun bakım profesyonellerinin bir araya geldiği, bilgi ve deneyimlerini paylaştığı Kongreye; Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Kliniği Öğretim Görevlisi ve TÜYUD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan Başkanlık yaptı.

Aralık 2019’dan itibaren yaşadığımız COVID-19 pandemisi etkisiyle 2 yıldır kongrelerimizi çevrimiçi olarak gerçekleştirdik. 2 yıl aradan sonra yüz yüze kongre gerçekleştirmenin ve yoğun bakım camiasını tekrar bir araya getirmiş olmanın heyecanını yaşadık.

‘‘Yoğun Bakımda Çok Ses, Tek Nefes’’ sloganıyla gücümüze güç katmak ve el ele vererek yoğun bakım bilimini en üst düzeye taşımak gayretiyle düzenlediğimiz bu kongrede; yoğun bakımın en temel ve güncel konuları teorik ve pratik uygulamalar ile tartışıldı.

3 ayrı salonda gerçekleştirilen Kongrede 20 panel, 9 uydu sempozyumu, 12 “Nasıl Yapıyorum” oturumu yanı sıra açılış kokteyli, gala yemeği ve 10 Kasım Töreni gerçekleştirildi.

Ulusal, uluslararası davetliler ve medikal endüstri temsilcileri ile birlikte Kongreye 600’e yakın katılım gerçekleşti. 9 uluslararası, 50’yi aşkın konuşmacı ile gerçekleştirilen bilimsel içeriği zengin ve temposu yüksek kongrede toplamda 56 poster ve 51 sözlü bildiri sunumu yapıldı. Kongre sonunda yapılan değerlendirme ile en iyi 1., 2., 3.sözlü bildirilere ödülleri takdim edildi.

En İyi Sözel Bildiri Birincilik Ödülü

En iyi sözel bildiri birincilik ödülüne layık görülen çalışma,  Dr. Şahin Temel tarafından hazırlanan “Evaluation of Whole Blood Thiamine Pyrophosphate Concentrations in Critically Ill Patients Receiving Chronic Diuretic TherapyPrior to Admission to Turkish Intensive Care Units: A Pragmatic, Multicenter, Prospective Study” oldu.

Kazanan kişiye ; 26-30 Ağustos 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan 16. Dünya Yoğun Bakım Kongresi’ne (WICC) kayıt, konaklama ve uçak bileti hediyesi takdim edildi.

En İyi Sözel Bildiri İkincilik Ödülü

En iyi sözel bildiri ikincilik ödülüne layık görülen çalışma,Dr. Onur Süneçli tarafından hazırlanan “ARDS Hastalarında Endotrakeal Aspirasyonun Ekspiryum Sonu Akciğer Hacmine Etkisi, Açık ve Kapalı Aspirasyonun Karşılaştırılması; Randomize Cross-over Çalışma” oldu.

Kazanan kişiye; 26-30 Ağustos 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan 16. Dünya Yoğun Bakım Kongresi’ne (WICC) kayıt ve uçak bileti hediyesi takdim edildi.

En İyi Sözel Bildiri Üçüncülük Ödülü

En iyi sözel bildiri üçüncülük ödülüne layık görülen çalışma, Dr. Saliha Bozkurt tarafından hazırlanan Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları servis ve yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalarda oksijen uygulama durumunun incelenmesi” oldu.

Kazanan kişiye ; 26-30 Ağustos 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan 16. Dünya Yoğun Bakım Kongresi’ne (WICC) kayıt olma hediyesi takdim edildi.

WICC tanıtım Toplantısı

TÜYUD Yönetim Kurulu Üyeleri; Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Eyüp Kahveci ve yurt dışından katılan hekimlerle bir araya gelerek 2023 yılında İstanbul’da düzenlenecek 16. Dünya Yoğun Bakım Kongresi (WICC) konulu toplantı düzenlendi.

Derneğimiz, 26-30 Ağustos 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan 16. Dünya Yoğun Bakım Kongresi’ne (WICC) ev sahipliği yapmasının mutluluğunu taşımaktadır. 2023, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olması nedeniyle Türkiye için de çok özel bir yıldır. Bu nedenle cinsiyet, yaş, meslek ve ulusal çeşitliliğin ön planda tutulduğu, bilimsel ve sosyal açıdan yüksek kalitede bir kongre gerçekleştirmek için son derece heyecanlıyız.”

Kongre Başkanı | Prof. Dr. Sema Turan