Yoğun Bakım Uzmanlarının Ankara Zirvesi Başladı

Seksen üzeri yerli ve yabancı konuşmacıya ev sahipliği yapan 12.Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi ve 4.Avrasya Yoğun Bakım Toplantısı açılış töreni 5 Kasım Perşembe günü Ankara Swiss Otel’de gerçekleştirildi.
Kongre Başkanı Prof. Dr. Gülbin Aygencel, açılış konuşmasında, organizasyon bünyesinde dört kurs, onsekiz panel, dört konferans ve dört sözel sunum oturumu yapılacağını belirtti. Kongre 300’den fazla katılımcıyı ağırlayacak. Prof. Dr. Aygencel’in verdiği bilgiye göre; Yüzü aşkın bildiriden seksen dokuz bildiri kabul edildi. Yirmi üç sözlü sunum altmış altı poster sunumu yapılacak. Ayrıca, en iyi üç bildiriye ödül verilecek.

Branşımızda İşbirliğinin Artmasını Hedefliyoruz
Avrasya Toplantısı Başkanı Prof. Dr. Arzu Topeli açılış onuşmasında, Türkiye’de göreceli yeni bir dal olan yoğun bakımda kısa sürede önemli gelişmeler sağlandığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Birikimlerimizi hem ulusal hem uluslararası düzeyde paylaşmak amacıyla Derneğimiz 4 yıldır ulusal kongre ile eş zamanlı olarak Avrasya Yoğun Bakım Toplantıları yapıyor. Bu yıl Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının desteği ile Pakistan, Azerbaycan ve Romanya’dan da katılımcılarımız var. Amacımız sadece ülkemizde değil, komşu ülkeler başta olmak üzere bölgesel ve küresel düzeyde yoğun bakım alanında işbirliğinin artması ve yoğun bakım biliminin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Meslektaşlarımızla yoğun bakımda güncel konuları, konusunda uzman ulusal ve uluslararası konuşmacılar ile tartışmak yanında, bilimsel araştırmalarımızı ve sorunlarımızı da paylaşabileceğimiz bir ortam oluşacağını umuyorum. Ve umarım ki, ilerisi için işbirliklerinin adımını atabiliriz.” 

Kongrenin İlk Günü Kurs Maratonuyla Start Aldı

Açılış konuşmaları ardından Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarından üç öğretim üyesinin hazırladığı müzik dinletisi gerçekleştirildi. Kongre, 4 Kasım Çarşamba günü, yoğun katılımlı kurs programıyla dikkat çekti. Yoğun Bakımda İleri Ultrasonografi ve Ekokardiyografi Kursu, Yoğun Bakım Hemşireliğinde Kardiyovasküler Sistem ve Elektrokardiyografi Kursu, İleri Mekanik Ventilasyon Kursu, Renal Replasman Tedavisi Kursuna çok sayıda katılımcı ilgi gösterdi. Sabah teorik eğitimin yapıldığı kurslarda, öğlesonu pratik eğitimlere ağırlık verildi.

Kongrede Öne Çıkan Bilimsel Tartışma Konuları 

Kongrenin ikinci gününün öne çıkan ilk paneli “Çoklu organ yetmezliği” konusunda yapıldı. Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Muhammet Güven ile Dr. Madiha Hashmi’nin yaptığı panelde Prof. Dr. Alper İskit, Prof. Dr. Can İnce ve Prof. Dr. İsmail Cinel birer sunum gerçekleştirdi. Kongrede, eşzamanlı yapılan diğer panelde de Prof. Dr. Turgay Çelikel, Prof. Dr. Uğur Koca ve Dr. Cenk Kıraklı Mekanik Ventilasyon konulu panelde birer sunum yaptılar.

Kongrenin dikkat çeken panellerinden biri de Nöroloji Güncelleme oldu. Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Bijen Nazlıel ve Doç. Dr. Murat Arsava’nın yaptığı panelde şunlar tartışıldı: Nörolojik yoğun bakım tanımı, temel eğitiminin nasıl olması gerektiği, nörolojik yoğun bakım ünitesinin standartları, yoğun bakım ünitelerinden farklı yanları, eğitimdeki temel kriterler, nöromonitorizasyon teknikleri, EEG monitörizasyonun kullanım alanları, kardiyak arrest gelişmiş olan hastalarda uygulanacak tedavi yöntemleri.

TDCY Derneği Yan Dal Uzmanlık Öğrencileri Kolu Yönetim kurulu seçildi
Yapılan oylamada; Burcu Çinleti, Burçin Halaçlı, Göksel Güven, Nazlıhan Boyacı ve Özgür Atmaca yeni yönetim kurulu üyeleri oldu. Oturuma Doç. Dr. Defne Altıntaş ve Doç. Dr. Ramazan Coşkun Başkanlık etti.